کاهنده مصرف و محافظ برق خدمات الکتریکی / کاهنده مصرف برق

کاهنده مصرف و محافظ برق یک خازن دارای اینورتر و ترمینال می باشد و با اندازه گیری و اصلاح لحظه به لحظه پارامترهای الکتریکی نظیر ولتاژ ، جریان های هارمونیک ، ضریب قدرت و خنثی سازی فرکانس های اضافی ضریب توان برق مصرفی را به حد ایده آل می رساند که باعث کاهش هزینه برق مصرفی در حدود 10 % الی 30 % میشود به این ترتیب شما فقط هزینه توان مفید مصرفی را می پردازید و به پایداری سیستم برق و شبکه نیز کمک می کنید . میزان صرفه جویی بستگی به نوع وسایل مورد مصرف دارد و برای وسایل دارای بارهای سلفی مانند موتورهای الکتریکی ) یخچال ، کولر ، آسانسور (و ترانس ها بیشترین اثر بخشی و کارایی را دارد

البته در این بانک خازن یک مدار الکترو مغناطیسی به کار رفته است که تا حدودی بار اهمی را نیز اصلاح می کند .

در یک مصرف کننده الکتریکی بین ولتاژ و جریان اختلاف فاز وجود دارد 

جریانی که مصرف کننده از شبکه می کشد دو جز دارد به نام های اکتیو و راکتیو بار است لذا جریانراکتیو که از شبکه کشیده میشود کاهش می یابد در این شرایط زاویه جدید بین جریان و ولتاژ تقلیل می یابد به عبارتی دیگر در شرایط جدید ضریب توان بزرگتر شده است هر اندازه زاویه کوچک تر باشد متناسب با آن قدرت اکتیو بیشتر و قدرت راکتیو کمتر خواهد شد تاثیر مقدار بار راکتیو خازنی به ازای 10% افزایش ضریب قدرت در هر مرحله به عنوان تابعی از آن و با فرض ثابت بودن بار اکتیو مصرف کننده را نشان میدهد.

استفاده از خازن نیز به عنوان تولید کننده بار رکتیو به منظور تنظیم و کنترل ولتاژ و جلوگیری از نوسانات قدرت در شبکه ها و تصحیح ضریب قدرت در مصرف کننده ها به علت ارزانی و سادگی سیستم آن بسیار متداول است . 


خازن گذاری از جمله بهترین و کم هزینه ترین راه های کاهش مصرف و هزینه انرژی است . برخلاف تصور عامه این این روش نه تنها در صنایع کاربرد وسیعی دارد. بلکه تاثیر بسیار بالایی در کم کردن هزینه های ساختمان های تجاری ، مسکونی و برج ها دارد به عنوان مثال : 

در بناهایی که از بالا بر (آسانسور) استفاده میشود و یا از چیلر و فن کوئیل برای سیستم های مطبوع استفاده می کنند بسیار کاربردی و ارزشمند می باشد

خازن های مورد استفاده در شبکه های برق دارای اثرات مختلفی هستند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود : 

- کاهش مولفه ی پس قاز جریان مدار 

- تنظیم ولتاژ و ثابت نگه داشتن آن به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارات به دستگاه

- کاهش تلفات سیستم به دلیل کاهش جریان

- کاهش توان راکتیو در سیستم به دلیل کاهش جریان

- بهبود ضریب توان شبکه

- به تعویق انداختن یا به طور کلی حذف کردن هزینه های لازم برای ایجاد تغییرات در سیستم افزایش درآمد ناشی از افزایش ولتاژ و جبران بار راکتیو با حذف بارهای راکتیو ، کلیه ی نوسانات موجود در خروجی کنتور از بین می رود و نمودار گردش جریان به حالت های هارمونیک خود بر می گردد .

- این دستگاه همچنین نوسانات فرکانس برق را به واسطه یک فیلتر میانگذار از مدار و شبکه حذف می کند.

همچنین با استفاده از یک تونل الکترو مغناطیسی افزون بر منظم و یونیزه کردن حرکت الکترون ها ، باعث کاهش مقاومت مدار می شود .

- این دستگاه در نهایت با اصلاح ضریب توان تلفات برق را به حداقل می رساند ( لازم به ذکر است هرچه لوازم برقی فعال در شبکه قدیمی تر باشند کارایی دستگاه نیز بالاتر می رود.).دسته بندی: خدمات الکتریکی / کاهنده مصرف برق || تگ های مطلب :